Mały Wielki Obraz
Jak to możliwe, aby w kościele Matki Bożej Loretańskiej nie było wizerunku Madonny z Loreto ? Ojcowie bernardyni zmuszeni do opuszczenia praskiego sanktuarium ratując słynącą łaskami figurę przenieśli ją do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Jej miejsce w Domku Loretańskim „zajęła” gotycka figura Matki Bożej Kamionkowskiej. A obraz ? Rozpoznajemy Matkę Bożą Częstochowską, Ostrobramską, Nieustającej Pomocy, Łaskawą. Znamy jej wizerunki z Kodnia, Gietrzwałdu, Lichenia. Ale Loretańska Pani ukazana w formie obrazu ? Może nawet nigdy nie widzieliśmy takiego jej przedstawienia ? Kto jest go ciekawy może wybrać się do kościoła Kapucynów na ul. Miodowej 13. Kto nie zdąży będzie mógł modlić się przy nim i nim się cieszyć także w naszym kościele.
Do niedawna wizerunek ten można było oglądać jedynie jako „obraz w obrazie” na płótnie Jana Matejki pt. „Sobieski pod Wiedniem” *. Po prawicy króla jest tam bł. Marek z Aviano, kapucyn, który przed bitwą, na Kahlenbergu odprawiał Mszę św. W dłoniach ma mały obraz – wizerunek Dziewicy Loretańskiej. Na dwóch wstęgach trzymanych przez aniołów widnieje na nim łaciński napis: „W tym obrazie Maryi zwyciężysz Janie”…. oraz „W tym obrazie Maryi Jan zwycięzcą będzie”.
Historia wizerunku jest fascynująca. Jak podają źródła, znaleziono go gdzieś w okolicach Wiednia w zniszczonym przez Turków pałacu. Przypadł on bardzo do gustu królowi Janowi III Sobieskiemu. Obraz uważano za cudowny. Król Jan przeznaczył go do kaplicy w Żółkwi, ale zabierał go zawsze ze sobą, gdy wyruszał w drogę. Do śmierci królowej Marii Kazimiery był on przechowywany w jej kaplicy domowej, a później opiekę nad nim przejęła rodzina Radziwiłłów. Królowa Marysieńka podczas pobytu w Rzymie nakazała wykonać wierną kopię i dołączyła ją do pamiątek złożonych przez króla w Loreto. Obraz był czczony w kaplicy zamkowej rodu Radziwiłłów w Nieświeżu. Obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji tej rodziny.
Płótno ma wymiary 50 x 60 cm. Kopię do naszego kościoła ufundował pan Maciej Radziwiłł. Namalowała ją pani Barbara Rettinger. Poświęcenia obrazu nastąpiło w dniu parafialnego odpustu ku czci Matki Bożej Loretańskiej 10.12.2023 r. Poniżej fotorelacja: