Zespół bernardyński.
Fragment makiety warszawskiej Pragi z końca XVIII w., która znajduje się na ekspozycji w Muzeum warszawskiej Pragi (fot. Jacek Wiśniewski).
Kościół bernardyński był usytuowany po północnej stronie kaplicy,
równolegle do ul. Ratuszowej z wejściem od strony Wisły (Plan Raucha 1796 r.). Informacja: Muzeum warszawskiej Pragi.
Dzięki wsparciu monarchów – Zygmunta III i jego syna Władysław IV – wzniesiono w latach 1628 – 1638 murowany kościół i klasztor. Świątynia początkowo poświęcona św. Andrzejowi od 1738 r. otrzymała za Patronkę Najświętszą Maryję Pannę Niepokalanie Poczętą. Ojcowie Bernardyni przy południowej ścianie swojego kościoła wznieśli kaplicę z Domkiem Loretańskim. Autorem projektu był prawdopodobnie królewski architekt Konstantyn Tencalla. Uroczyste poświęcenie kaplicy Loretańskiej miało miejsce w 1642 r. Głównym inicjatorem jej budowy był gwardian praskiego klasztoru, o. Wincenty Morawski, który będąc w Loreto, dokonał pomiarów poszczególnych elementów i detali Domku Loretańskiego, by móc go w Polsce jak najwierniej odtworzyć.
Figurę Matki Bożej Loretańskiej – sprowadzoną do Polski przed 1640 r. zapewne przez króla Władysława IV – początkowo od wiernych oddzielała krata. Posąg odziany był w szaty z drogocennych tkanin, które ofiarowała Anna Katarzyna, siostra króla Władysława IV. Skronie Matki Bożej i Dzieciątka zdobyły złote korony, ofiarowane przez królową Cecylię Renatę. Przed figurą płonęło 14 pochodni-lamp ze złoconego srebra.
Proboszcz
Wikariusze
Ks. Tadeusz Siewko od 27.08.2020
Rezydenci
Ks. Łukasz Szkarłat od 01.01.2025
Księża poprzednio posługujący w parafii:
Administrator:
Wikariusze:
Rezydenci:
Ks. Szczepaniuk Dariusz, 28.08.2009 – 26.08.2023
Do parafii należą:
Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, Warszawa, ul. Darwina 4 m. 20.